Wietrzychowice Edukacyjną Gminą Małopolski 2017

Znamy już laureatów plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski 2017. Grand Prix tegorocznej edycji zdobyła gmina Wietrzychowice. Wyróżnienia powędrowały do gmin Kęty i Oświęcim, a nagroda publiczności do gminy Wojnicz.

Podczas gali "Rozwiń swoją gminę", która odbyła się 7 grudnia 2017 r. w Niepołomicach, uhonorowano również lokalnych liderów, przyznając im tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery. Zwycięzcom gratulowali wicemarszałek Małopolski - Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. 

"W każdej z małopolskich gmin są liderzy angażujący się w wiele edukacyjnych inicjatyw, a swoim przykładem aktywizują do działania całą lokalną społeczność. Dzięki temu mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój swoich małych ojczyzn. Takie postawy należy doceniać" – mówił podczas wydarzenia Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Ideą plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski jest wyłanianie i promocja małopolskich gmin najaktywniej wspierających rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań swoich mieszkańców, prezentacja najciekawszych przedsięwzięć edukacyjnych organizowanych w regionie, a także poradnictwo zawodowe i promocja idei uczenia się przez całe życie.

Wietrzychowice – zwycięzca plebiscytu

W swoich działaniach gmina Wietrzychowice postanowiła zaakcentować edukację dzieci. Zajęcia przygotowane z myślą o najmłodszych pokazały, że nauka nie musi być wcale nudna i monotonna. A wszystko za sprawą realizacji zwycięskiego projektu "Fascynujący świat robotów – lego robotyka". Budowanie i programowanie robotów sprawiło, że nauka przedmiotów ścisłych oraz rozwijanie umiejętności technicznego, matematycznego i logicznego myślenia stały się wspaniałą zabawą. Oprócz tego typu zajęć gmina w swoich działaniach stawia na kulturalny rozwój dzieci, a także liczne inicjatywy edukacyjne i aktywności dedykowane dorosłym mieszkańcom.

"Cieszę, że konkurs organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucję Województwa Małopolskiego już na stałe wpisał się w kalendarz małopolskich wydarzeń. Każda z wyróżnionych gmin może się pochwalić imponującymi projektami, które angażują wielu mieszkańców od najmłodszych dzieci po seniorów. Wiemy przecież, że aby zachować świeżość umysłu, dobrą formę i podążać z duchem czasu powinniśmy uczyć się przez całe życie" – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Kęty i Oświęcim z wyróżnieniem

Gmina Kęty postawiła na rozwój dziecka i edukację na każdym etapie życia. Stworzenie Akademii Rodzica pozwoliło zintegrować środowiska lokalne, budować relacje międzypokoleniowe i realizować ciekawe inicjatywy edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci rozwijały swoje pasje, które angażowały również rodziców i dziadków. Za sprawą projektu "Edukacja bez granic" młodzież miała szansę poznać kulturę Czech i integrować się ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami.

Propozycja gminy Oświęcim to nauka poprzez zabawę. Edukacyjny piknik rodzinny w Stawach Monowskich zorganizowany w ramach Małopolskiego Dnia Uczenia się i przy okazji zawodów strażackich był doskonałą okazją, by w rodzinnej atmosferze pogłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa, rozwoju zawodowego, edukacji oraz kształtowania ścieżki kariery. W ubiegłym roku mieszkańcy mieli także możliwość skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doradcą zawodowym, prawnikiem, psychologiem i pedagogiem. Projekty "Mały programista, czyli nauka kodowania przez zabawę" oraz "E-mocni. Cyfrowe umiejętności, realne korzyści" to propozycje, dzięki którym zarówno dorośli, jak i dzieci doskonalili swoje kompetencje informatyczne. Inicjatywa okazała się fantastycznym sposobem na połączenie zabawy z nauką.

Wojnicz doceniony przez publiczność

Gmina Wojnicz zaprezentowała się jako miejsce przyjazne artystom. Dzieci i dorośli uzdolnieni plastycznie doskonalili swój talent malarski w Pracowni Artystycznej w Wojniczu, w ramach działających tam grupy "Złote Rączki" oraz Akademii Umiejętności. Dla popularyzacji sztuki fotograficznej i rozwoju artystycznych pasji i talentów gmina Wojnicz przy współudziale Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego FOTUM zorganizowała Wojnicki Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny. W celu kultywowania lokalnych tradycji i przekazywania ich młodemu pokoleniu gmina przeprowadziła "Dni wikliny" oraz warsztaty pisania ikon połączone z wystawą i wykładem na ich temat. Z kolei grupa teatralna "Brawo My", działająca przy publicznym przedszkolu w Wojniczu – zorganizowała przedstawienia w wykonaniu rodziców, którzy działając aktywnie w wydarzeniach placówki, mogli m.in. zaprezentować swoje aktorskie talenty.

"Gminy, które zgłosiły się do konkursu, prezentowały bardzo wysoki poziom zaangażowania w działania edukacyjne, realizowane na swoim terenie, a także dużą pomysłowość, jeżeli chodzi o zainteresowanie nimi mieszkańców gminy" – wyjaśnia Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – "Do finału zakwalifikowaliśmy 10 gmin, którym gratuluję ciekawych inicjatyw. Inne gminy zachęcam do udziału w kolejnych edycjach plebiscytu" – dodaje dyrektor Pająk.

Do finału zakwalifikowały się również gminy: Bochnia, Dębno, Sękowa, Skrzyszów, Słomniki i Trzebinia.

Ambasadorzy Bilansu Kariery

Konkurs o tytuł Ambasadora Bilansu Kariery był adresowany do sołtysów – lokalnych liderów z Małopolski, najaktywniej wspierających rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań mieszkańców oraz działających na rzecz upowszechniania usług poradnictwa zawodowego, w tym bilansu kariery. Tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery otrzymali w tym roku sołtysi: Małgorzata Madeja (Zarzyce Wielkie), Paweł Odrobina (Barwałd Średni), Piotr Żabecki (Brody) oraz Jan Panna (Krzeczów). 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

Autorki: Katarzyna Nyklewicz, Monika Gucwa, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Drukuj stronę