Drukuj

Szkolenia jutra – MSUES 3.0

Biznes szkoleniowy ma przyszłość. Rozwój technologii sprawia, że rośnie liczba pracowników wymagających przeszkolenia, aby dostosować swoje kompetencje do wymagań rynku pracy. Firmy szkoleniowe muszą być jednak gotowe na zmiany w sposobie uczenia dorosłych.

 

Powodem i tym razem jest postęp technologiczny, ale również zmieniające się wymagania klientów, którzy chcą się uczyć szybko, w dogodnym dla siebie czasie oraz w interesujący sposób.

14 listopada w Krakowie dyskutowano o kierunkach rozwoju branży szkoleniowej oraz sposobach zapewniania wysokiej jakości usług dla osób chcących podnosić swoje kwalifikacje. Konferencja „Szkolenia jutra – MSUES 3.0” przyciągnęła przedstawicieli branży szkoleniowej z całej Polski.

Światowym trendem jest przechodzenie od szkoleń stacjonarnych do szkoleń zdalnych, a nawet do wirtualnej rzeczywistości. Na rynku pojawiają się możliwości technologiczne oraz klienci ciekawi tego sposobu nauki. Zadaniem instytucji szkoleniowych jest dobrze przygotować się do tej zmiany, a zadaniem regionu takiego jak Małopolska jest stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju firm w tym obszarze. Do tego wykorzystywane są zarówno środki publiczne z budżetu krajowego, jak i te pochodzące z funduszy europejskich.

Dyskusja o jakości usług szkoleniowych nie jest rozmową o samej ofercie, ale przede wszystkim o jakości kwalifikacji pracowników firm budujących gospodarkę. Dzięki szkoleniom wysokiej jakości są oni coraz lepsi w tym, czym się zajmują zawodowo.

Mając to na względzie Małopolska rozwija system zapewniania jakości usług rozwojowych. Działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie Centrum Zapewniania Jakości przyznaje znak jakości MSUES oraz jest wsparciem dla firm szkoleniowych i doradczych, które dbają o jakość swoich usług. Zmiana sposobu uczenia dorosłych i coraz większy udział w rynku szkoleń zdalnych wymusza rozwój systemu zapewniania jakości i dostosowanie go do potrzeb e-learningu. Ta kwestia była również przedmiotem dyskusji podczas konferencji „Szkolenia jutra – MSUES 3.0”.

Dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że potrzeby szkoleniowe zdecydowanie wzrosną. World Economic Forum prognozuje, że do 2022 roku 54% wszystkich pracowników będzie wymagało przeszkolenia, aby dostosować swoje kompetencje do nowych wymagań. Przy czym sektor prywatny będzie w stanie pokryć około 25% zapotrzebowania (45%, jeśli pracodawcy zacieśnią między sobą współpracę). W takiej sytuacji niezbędne staje się mocniejsze włączenie sektora publicznego – wspólnymi siłami instytucje publiczne razem z przedsiębiorcami są w stanie dokształcić nawet 77% osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.

Dbanie o wysoką jakość usług szkoleniowych i doradczych jest gwarancją zrealizowania tych ambitnych założeń. Znak jakości MSUES będzie się zatem rozwijał.

Zdjęcia z konferencji.

 

 
Autor: Monika Gucwa, WUP w Krakowie