Drukuj

Kompetencje przyszłości, która nadejdzie szybciej niż myślimy

Jak zaplanować rozwój w dobie nieustających zmian? Jak myśleć o pracy w najbliższej przyszłości i kompetencjach, które będą nam wówczas niezbędne? Gdzie szukać inspiracji, by właściwie odpowiedzieć na potrzeby rynku? O tym rozmawiano podczas XI Konferencji „Małopolska otwarta na wiedzę”.

 

– Małopolska to region stawiający na innowacje. Uczelnie, kilkaset jednostek badawczo-rozwojowych, parki technologiczne i przemysłowe, wiele inicjatyw klastrowych – to bogactwo nie do przecenienia. Staramy się nieustannie wspierać nowoczesne rozwiązania, nie zapominając jednocześnie, że za najbardziej kreatywnymi przedsięwzięciami stoją kompetentni Małopolanie

– zwrócił uwagę Wojciech Piech, sekretarz województwa małopolskiego, obecny na konferencji.

I dodał:

– Z myślą o mieszkańcach naszego regionu tworzone są projekty, w których można skorzystać z dofinansowania do zakładanego biznesu, szkoleń, kursów, studiów podyplomowych. Województwo wspiera również dzieci i młodzież, budowane są nowe żłobki, a dzięki Małopolskiej Inicjatywie Cyfrowej Edukacji dzieci uczą się z wykorzystaniem robotów i technologii AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.

Z kolei Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, podkreślił:

– Kompetencji przyszłości nie możemy rozpatrywać w perspektywie najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat, jako coś odległego, z pogranicza science-fiction. To nasze tu i teraz. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Potrzeba nowych zawodów, nowych umiejętności pojawi się szybciej niż myślimy.

Podobne opinie przejawiały się w wypowiedziach wielu gości konferencji. Z jednej strony uspokajano, że postęp technologiczny nie ma na celu ograniczenia zatrudnienia i wyparcia człowieka z rynku pracy, a wyłącznie jego wzmocnienie i zwiększenie wydajności produkcji. Z drugiej jednak zwracano uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji stawia pracownika w nowej roli. Rozmawiano o scenariuszach przyszłości pracy, a także o tym, że konieczność adaptacji do zmian należy traktować jako szansę a nie zagrożenie.

Kompetencjom bliskiej przyszłości poświęcony był również panel dyskusyjny, w którym wzięli udział:

Konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie dla przedstawicieli instytucji rynku pracy, edukacji i szkoleń, m.in. tych, które są zrzeszone w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

Zdjęcia z Konferencji.