Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” oferuje nisko oprocentowane pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz stworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkół i uczelni, studentów ostatniego roku, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.
Główne cele programu to rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.
Kto może dostać pożyczkę na własną firmę? Osoba, która nie pracuje oraz jest:
-
studentem ostatniego roku studiów wyższych,
-
poszukującym pracy absolwentem szkoły lub uczelni do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
-
zarejestrowanym bezrobotnym,
-
poszukującym pracy opiekunem osoby niepełnosprawnej.
Osoby zamierzające prowadzić swoją działalność wspólnie, w formie spółki cywilnej, również mogą dostać taką pożyczkę. Każdy ze wspólników może ubiegać się o nią indywidualnie.
W ramach Programu możliwe jest też uzyskanie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej oraz poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej. O taką pożyczkę mogą ubiegać się nie tylko pożyczkobiorcy korzystający z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ale także między innymi niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły oraz żłobki, kluby dziecięce lub podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne.
Co więcej, pożyczkobiorcy, którzy uzyskali pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych i szkoleniowych, co pozwoli na efektywne wykorzystanie środków udzielonych im pożyczek.
Program realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W każdym województwie działają pośrednicy finansowi, wybrani przez BGK, zajmujący się obsługą klientów z danego województwa. W Małopolsce jest to Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej.
Pośrednikiem finansowym w programie "Pierwszy biznes - Wsparcie na starcie II" jest z kolei Lubelska Fundacja Rozwoju Oddział w Krakowie.
Więcej informacji na temat oferty dostępnej w ramach programu można znaleźć na stronie http://wsparciewstarcie.bgk.pl.