odnośnik do serwisu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
odsyłacz do serwisu Małopolska.pl
odsyłacz do portalu Unii Europejskiej
Dwa żurawie budowlane na tle bezchmurnego nieba

Sejmik przyjął Ocenę sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w poniedziałek 30 maja 2022 roku "Ocenę sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2021". Dokument został przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie - instytucję województwa małopolskiego. Ocena wskazuje, że odbudowa gospodarki w 2021 roku przełożyła się na poprawę sytuacji na rynku pracy. W kolejnych latach spodziewane jest jednak osłabienie trendu wzrostowego, m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie.

W 2021 roku pandemia COVID-19 w mniejszym stopniu niż rok wcześniej wpływała na sytuację w gospodarce i na rynku pracy. Po pierwsze dlatego, że ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej były mniejsze niż w 2020 roku, ale także dlatego, że pracodawcy i pracownicy wykazali się elastycznością i przystosowali do działania w warunkach pandemicznych.

W wielu obszarach sytuacja poprawiła się nie tylko w stosunku do 2020 roku, ale także 2019, czyli okresu sprzed pandemii. Tak było m.in. w zakresie:

  • liczby podmiotów gospodarczych w województwie – na koniec 2021 roku w Małopolsce zarejestrowanych było 445,1 tys. podmiotów, czyli 4,4% więcej niż na koniec roku 2020, a także o 8,6% więcej niż na koniec 2019 roku,
  • liczby pracujących – w IV kwartale 2021 roku pracowało 1,4 mln mieszkańców województwa, tj. o 0,2% więcej niż w 2020 roku i o 4,0% więcej niż w 2019 roku.

W przypadku bezrobocia w 2021 roku także odnotowano poprawę, jednak liczba zarejestrowanych bezrobotnych cały czas była wyższa niż przed pandemią (na koniec grudnia 2021 wyniosła 69,9 tys. osób, tj. o 16% mniej niż w 2020 roku, ale o 12% więcej niż w grudniu 2019, kiedy to bez pracy było 62,6 tys. osób)

Pandemia unaoczniła jak ważna jest umiejętność dostosowywania się do zmian i ciągłe uczenie się. Zarówno mieszkańcy województwa, jak i pracodawcy, często uczestniczyli w ubiegłym roku w różnych formach podnoszenia kwalifikacji.

Zgodnie z prognozami w 2022 roku nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego, co będzie wynikało m.in. ze wzrostu cen, wojny w Ukrainie, zaburzeń w łańcuchach dostaw oraz pogorszenia sytuacji w krajach, które są głównymi partnerami handlowymi Polski.

Mimo to prognozy wskazują, że w 2022 r. zwiększy się zatrudnienie oraz wynagrodzenia, a bezrobocie utrzyma się na niskim poziomie w związku z tym, że zmiany gospodarcze są zawsze na rynku pracy odczuwalne z opóźnieniem. Przymusowa migracja obywateli Ukrainy (głównie kobiet z dziećmi) może przyczynić się do zmniejszenia deficytów pracowników w zawodach z branży usługowej, gastronomicznej, czy medycznej. Jednak w budownictwie, produkcji czy transporcie braki wykwalifikowanych pracowników nadal będą mocno odczuwalne.

Zobacz skrócone podsumowanie Oceny sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2021 (plik PDF).


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.