• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska

Małopolski Dzień Uczenia się ma już 14 lat!

Jak to się zaczęło?

Pomysł na ustanowienie w Małopolsce święta uczenia się przez całe życie, powstał w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego, w którym zauważono, że chęć do rozwoju osobistego i zawodowego Małopolan nie jest wystarczająca. Dorośli Polacy, którzy dawno już zakończyli etap szkoły czy studiów, uczyli się niechętnie. Widać to było jeszcze niedawno w badaniach, w których wskaźnik aktywności edukacyjnej Polaków znacząco odbiegał od średniej europejskiej (por. badanie BAEL GUS 2010-2012)

Wzmacnianie w Małopolanach przekonania o konieczności stałego rozwoju, rozpoczęto od uchwalenia w 2010 roku, przez Zarząd Województwa Małopolskiego, 8 czerwca corocznym świętem uczenia się przez całe życie – Małopolskim Dniem Uczenia się (MDU).

Małopolanie uczą się coraz chętniej

Z roku na rok obserwujemy wzrost zaangażowania Małopolan w różne formy uczenia się. W Małopolsce 12,7% dorosłych korzysta z różnych form dokształcania i jest to wynik prawie 2 razy wyższy niż średnia dla całej Polski. To dowód na rosnącą chęć i potrzebę rozwoju w naszym regionie.

Nie bez znaczenia jest tu zapewne fakt, że Województwo Małopolskie inwestuje znaczne środki oraz pozyskuje fundusze europejskie na rozwój kompetencji i kwalifikacji swoich mieszkańców.

 Wykres aktywności edukacyjnej osób dorosłych: startując z poziomu 3,7% w 2016 roku osiągnął wartość w 2022: 7,6% dla Polski i aż 12,7% dla Małopolski

Do końca 2023 roku w ramach tych działań, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizował trzy projekty: „Kierunek Kariera”, „Kierunek Kariera Zawodowa” i „Łap skilla!”. Projekty te przyczyniły się nie tylko do zwiększenia aktywności edukacyjnej mieszkańców, ale również rozpowszechniły doradztwo zawodowe wśród osób pracujących.

Ten trend pokazuje także ogólnopolskie badanie Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL). Korzystanie z różnego rodzaju form kształcenia osób dorosłych jest domeną głównie osób z wyższym wykształceniem, podczas gdy wśród osób ze średnim i niższym wykształceniem odsetek ten spada poniżej 20%. Dlatego tak ważne jest motywowanie wszystkich nieprzekonanych do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Aktualnie Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie prowadzi projekt „Małopolski pociąg do kariery – sezon 1”, w którym również można skorzystać z doradztwa zawodowego i dofinansowania do szkoleń, kursów, coachingu i mentoringu, w formie bonów szkoleniowych. W projekcie tym, zachęcamy również wszystkich do rozwoju, realizując m.in. takie działania jak Małopolski Dzień Uczenia się.

Jak świętowaliśmy poprzednie edycje?

Pierwotnie podczas MDU, instytucje i firmy na co dzień zajmujące się tematyką rozwoju osobistego i zawodowego, w całej Małopolsce organizowały darmowe: spotkania, warsztaty, gry czy szkolenia. Czas pandemii sprawił, że wszystkie aktywności przenieśliśmy do internetu. Zrezygnowaliśmy z wydarzeń, na rzecz filmów i wspólnej akcji Partnerów w social mediach. W taki sposób realizujemy MDU do dziś.

Powspominajmy…

Każda z edycji miała swój temat i oprawę graficzną. Warto przypomnieć niektóre z nich.

 

2012 „Graj, doświadczaj, działaj”

MDU 2012 bezpłatne gry, warsztaty, pikniki

 

2016 #InternetowaAkademiaUmiejętności

MDU 2016 # internetowa akademia umiejętności

 

2018 „Rozwijaj się koncertowo”

MDU 2018 rozwijaj się koncertowo

 

2019 „Ucz się języków przez całe życie”

MDU 2019 ucz się języków przez całe życie

 

2020 „E-kompetencje. Niezbędnik e-obywatela.”

MDU 2020 E-kompetencje, niezbędnik e-obywatela,weź udział

 

2021 „Postaw na rozwój – zaprojektuj swoją przyszłość zawodową.”

MDU 2021 #postaw na rozwój

 

2022 „Aktywuj się – bądź gotowy na przyszłość”

MDU 2022 Startujemy! Aktywuj się - bądź gotowy na przyszłość

 

2023 „Odkryj moc umiejętności!”

MDU 2023 odkryj moc umiejętności!

 

MDU 2024

W tym roku zapraszamy do wspólnej akcji informacyjno-promocyjnej, podkreślającej wagę rozwoju i uczenia się przez całe życie. Tegoroczna edycja naszego wydarzenia odbędzie się pod hasłem: "Święto Twojego rozwoju". Po raz pierwszy, Małopolski Dzień Uczenia się będzie obchodzony nie tylko 8 czerwca, ale również po wakacjach. Uczyć się przecież trzeba nieustannie, dlatego planujemy kampanię zachęcającą do rozwoju przedłużyć co najmniej do września. Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych oraz social mediów już od 8 czerwca!

Świętujmy wspólnie Małopolski Dzień Uczenia się 2024.

 

Opracowanie: Justyna Telejko

 

Zestawienie logotypów zawierające od lewej: znak Fundusze Europejskie dla Małopolski, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej z podpisem dofinansowane przez Unię Europejską, logotyp Małopolska.

Kampania społeczna upowszechniająca idee uczenia się przez całe życie jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zobacz także spot promujący Małopolski Dzień Uczenia się 2024 (film otwiera się w nowym oknie i kieruje do kanału WUP Kraków w serwisie youtube).

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.