• 12 424 07 38
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Małopolska
Unia Europejska
Od lewej: Wicedyrektor WUP Michał Kądziołka, Wicemarszałek WM Tomasz Urynowicz, Dyrektor WUP Jan Gąsienica-Walczak, Wójt Gminy Gdów - Zbigniew Wojas
Zdjęcie po wręczeniu statuetki Grand Prix dla Gdowa

Gdów Edukacyjną Gminą Małopolski 2019

Od lat stawia na rozwój swoich mieszkańców, realizując ciekawe projekty promujące ideę uczenia się przez całe życie oraz przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu. Mowa m.in. o gminie Gdów, która zdobyła Grand Prix jubileuszowej 10. edycji plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski.

Kapituła Plebiscytu pod przewodnictwem wicemarszałka Tomasza Urynowicza, wyróżniła także gminy Stryszów, Iwkowa i Wietrzychowice. Podczas gali „Rozwiń swoja gminę”, która odbyła się w krakowskim Teatrze Variété, poznaliśmy również lokalnych liderów uhonorowanych tytułem Ambasadora Bilansu Kariery 2019.

 

- Dzięki  plebiscytowi poznajemy i nagradzamy liderów, którzy angażują się w inicjatywy edukacyjne i społeczne, dają dobry przykład mieszkańcom oraz sprawiają, że podejmowane przez nich działania cieszą się aprobatą społeczności. To wszystko sprawia, że mieszkańcy tworzą niesamowitą wspólnotę, dla których najważniejsze jest dobro całej gminy – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Ekologia, edukacja kulturalna i regionalna, szkolenia lokalnych liderów i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – tak w skrócie można opisać inicjatywy Gdowa, nagrodzone w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski. Kapituła doceniła w działaniach gminy przede wszystkim budowanie poczucia wspólnoty oraz angażowanie osób w różnym wieku w nietuzinkowe działania propagujące ekologię, a także dbanie o rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców i zaangażowanie w propagowanie poradnictwa zawodowego.

- Ideą Plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski, który organizujemy już od 10 lat, jest wyłonienie i promocja gmin, które aktywnie wspierają rozwój kompetencji i zainteresowań swoich mieszkańców. Chcemy zaprezentować najciekawsze przedsięwzięcia edukacyjne organizowane w regionie oraz promować ideę uczenia się przez całe życie, w tym poradnictwo zawodowe – mówi Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Gmina Stryszów została wyróżniona za kompleksowe podejście do integracji mieszkańców w inicjatywach związanych z kulturą, historią i ekologią. Ponadto uznanie Kapituły zdobyły działania służące rozwojowi fizycznemu najmłodszych mieszkańców gminy.

W Gminie Iwkowa Kapitule najbardziej podobało się innowacyjne podejście do przekazywania wiedzy, zarówno w zakresie kompetencji cyfrowych, jak i języków obcych. Kapituła doceniła też propagowanie aktywnych form wypoczynku w gronie rodzinnym oraz zdrowego trybu życia przez organizację „Cyklicznego Rajdu Pieszego i Rowerowego Aktywnie i Sportowo Wokół Piekarskiej Góry”.

Gmina Wietrzychowice, która tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski zdobyła w 2017 roku, tym razem zasłużyła na wyróżnienie dzięki wsparciu edukacji kulturalnej najmłodszych mieszkańców gminy. Kapituła postanowiła docenić także dbałość o edukację historyczną i regionalną oraz działania mające na celu rozwijanie zainteresowań, pasji i podniesienie poziomu sprawności osób starszych.

Tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery 2019 otrzymali: Brygida Domagała z Koła Gospodyń Wiejskich w Fałkowicach w gminie Gdów, Teresa Gnutek z Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Okulickiej w gminie Rzezawa, Krystyna Pałkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Cikowicach w gminie Bochnia oraz Teresa Romanowska, sołtys Jaroszowic w gminie Wadowice. W opinii Kapituły laureatki w sposób szczególny przyczyniły się w mijającym roku do upowszechniania wśród mieszkańców Małopolski usług poradnictwa zawodowego, w tym Bilansu Kariery.

Zdjęcia

 

Autor: Katarzyna Nyklewicz, WUP w Krakowie


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.