Kompetencje przyszłości, która nadejdzie szybciej niż myślimy
- Aktualności
Jak zaplanować rozwój w dobie nieustających zmian? Jak myśleć o pracy w najbliższej przyszłości i kompetencjach, które będą nam wówczas niezbędne? Gdzie szukać inspiracji, by właściwie odpowiedzieć na potrzeby rynku? O tym rozmawiano podczas XI Konferencji „Małopolska otwarta na wiedzę”.
– Małopolska to region stawiający na innowacje. Uczelnie, kilkaset jednostek badawczo-rozwojowych, parki technologiczne i przemysłowe, wiele inicjatyw klastrowych – to bogactwo nie do przecenienia. Staramy się nieustannie wspierać nowoczesne rozwiązania, nie zapominając jednocześnie, że za najbardziej kreatywnymi przedsięwzięciami stoją kompetentni Małopolanie
– zwrócił uwagę Wojciech Piech, sekretarz województwa małopolskiego, obecny na konferencji.
I dodał:
– Z myślą o mieszkańcach naszego regionu tworzone są projekty, w których można skorzystać z dofinansowania do zakładanego biznesu, szkoleń, kursów, studiów podyplomowych. Województwo wspiera również dzieci i młodzież, budowane są nowe żłobki, a dzięki Małopolskiej Inicjatywie Cyfrowej Edukacji dzieci uczą się z wykorzystaniem robotów i technologii AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.
Z kolei Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, podkreślił:
– Kompetencji przyszłości nie możemy rozpatrywać w perspektywie najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat, jako coś odległego, z pogranicza science-fiction. To nasze tu i teraz. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Potrzeba nowych zawodów, nowych umiejętności pojawi się szybciej niż myślimy.
Podobne opinie przejawiały się w wypowiedziach wielu gości konferencji. Z jednej strony uspokajano, że postęp technologiczny nie ma na celu ograniczenia zatrudnienia i wyparcia człowieka z rynku pracy, a wyłącznie jego wzmocnienie i zwiększenie wydajności produkcji. Z drugiej jednak zwracano uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji stawia pracownika w nowej roli. Rozmawiano o scenariuszach przyszłości pracy, a także o tym, że konieczność adaptacji do zmian należy traktować jako szansę a nie zagrożenie.
Kompetencjom bliskiej przyszłości poświęcony był również panel dyskusyjny, w którym wzięli udział:
- Violetta Matejuk, doradca zawodowy w projekcie „Kierunek Kariera”;
- Paweł Palusiński, regionalny specjalista ds. rozwoju piłki amatorskiej w województwie małopolskim w Polskim Związku Piłki Nożnej;
- Marek Przystaś, Członek Zarządu Duckie Deck, firmy specjalizującej się w tworzeniu produktów dla dzieci i rodziców;
- dr Anna Syrek-Kosowska, psycholog biznesu, ekspert w zakresie oceny i rozwoju potencjału menedżerskiego w procesach zarządzania talentami, Superwizor Coachingu akredytowany w londyńskiej Coaching Supervision Academy oraz w Izbie Coachingu;
- Anna Szwiec, prezes Stowarzyszenia Women in Technology – społeczności kobiet, które łączy technologia i chęć stworzenia przestrzeni przyjaznej rozwojowi, wymianie wiedzy i możliwości w nowych technologiach;
- Ewelina Wołoszyn, twórca Tech Leaders Global – serii programów mentorskich dla osób w IT – międzynarodowej platformy wymiany wiedzy, skierowanej do ludzi, którzy chcą założyć własną firmę/startup oraz tych wspinających się po szczeblach kariery.
Konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie dla przedstawicieli instytucji rynku pracy, edukacji i szkoleń, m.in. tych, które są zrzeszone w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego.