odnośnik do serwisu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
odsyłacz do serwisu Małopolska.pl
odsyłacz do portalu Unii Europejskiej

Kobiety na rynku pracy

Kobiety w okresie pandemii relatywnie lepiej radzą sobie na rynku pracy niż mężczyźni. W ostatnim roku ich udział w ogóle bezrobotnych spadł, wzrósł natomiast współczynnik aktywności zawodowej kobiet. Małopolanki są też lepiej wykształcone. Warto jednak pamiętać, że aktywność zawodowa kobiet jest nadal dużo niższa niż mężczyzn. Częściowo wynika to z przyczyn naturalnych, związanych z przerwą w pracy w okresie macierzyństwa

Przedsiębiorczość kobiet

34 proc. działalności gospodarczych założonych w Polsce w styczniu 2021 r. zostało założonych przez kobiety.

Wykształcenie kobiet

Pracujące kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni. W 2019 r. wykształcenie wyższe miało 35,2 proc. pracujących kobiet i 24,1 proc. pracujących mężczyzn.
Również bezrobotne Małopolanki są lepiej wykształcone – ponad 63 proc. z nich miało wykształcenie średnie, policealne lub wyższe. Wśród bezrobotnych mężczyzn odsetek ten wynosił znacznie mniej – 41 proc. Natomiast szkołę zasadniczą zawodową/branżową ukończyła co piąta bezrobotna kobieta i co trzeci mężczyzna. Wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym legitymowało się 16 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn posiadających na koniec 2020 roku status osoby bezrobotnej.


Aktywność zawodowa kobiet

Wzrosła aktywność zawodowa kobiet. Współczynnik zwiększył się o 0,8 punktu procentowego (pp.) rok do roku, podczas gdy u mężczyzn spadł i zmniejszył się o 1,9 pp. Liczba pracujących kobiet w III kwartale ubiegłego roku zwiększyła się o ponad 1 proc. w stosunku do III kwartału 2019 r. W tym czasie liczba pracujących mężczyzn zmniejszyła się o 3,6 proc.

 
Kobiety w rejestrach osób bezrobotnych

W rejestrach powiatowych urzędów pracy przeważają kobiety, przy czym ich udział w ogóle bezrobotnych z roku na rok maleje. Według stanu na koniec 2020 r. w województwie małopolskim zarejestrowanych było 45,2 tys. bezrobotnych kobiet i 37,9 tys. bezrobotnych mężczyzn. Tym samym udział kobiet w ogóle bezrobotnych wyniósł 54,4 proc. - o 2,3 pp. mniej niż rok wcześniej. W poszczególnych powiatach odsetek kobiet wśród bezrobotnych wynosił od 44,5 proc. w rejonie tatrzańskim do 66,1 proc. w powiecie nowosądeckim. W 12 powiatach Małopolski udział kobiet w strukturze bezrobotnych był niższy niż średnio w województwie.

Zapraszamy do obejrzenia video o kobietach na rynku pracy: Tygodniowy przegląd rynku pracy w województwie małopolskim. (Link otworzy się w nowym oknie). 

 
 


© 2019 Małopolski pociąg do kariery. Wszelkie prawa zastrzeżone.